HABER-2012

..
FENAMİZAH'IN 4. SAYISI (Haziran-2012) YAYINDA!
İNTERNET ÜZERİNDEN ÇEVRİMİÇİ ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ!
Uluslararası mizah dergisi FENAMİZAH'ın 4. sayısı 44 sayfa...
www.fenamizah.com
 Türkiye'den ve dünyadan tanınmış karikatürcülerin yanısıra genç çizerlerin çalışmalarının da bulunduğu dergide, ülke gündemini yansıtan karikatürler, çizgi-romanlar, bant karikatürler, mizah yazıları ve öyküsü, yarışmalar-duyurular yer alıyor.
Yayın yönetmenliğini Aziz Yavuzdoğan'ın yaptığı e-derginin Haziran-2012 sayısında yazılarıyla/çizgileriyle yer alanlar:

**AİLE (Turkey):
MAHİR ADAM, YURDAGÜN GÖKER, ERDOĞAN BAŞOL, RAŞİT YAKALI, İBRAHİM TAPA, AZİZ YAVUZDOĞAN, MUHİTTİN KÖROĞLU, ŞEVKET YALAZ, OSMAN YAVUZ İNAL, SEVDAKÂR ÇELİK, EKREM BORAZAN, AHMET ÖZTÜRKLEVENT, CEM KOÇ, MUSTAFA YILDIZ, SEZER ODABAŞIOĞLU, VEDAT KEMER, HAKAN ÇELİK, FARUK KARAÇAY, ERCAN BAYSAL, GÜLAY GARİP KOÇERDİN, GÜLGÜN ÇAKO, EMRAH ARIKAN, MEHMET SAİM BİLGE, BAHADIR UÇAN, A. TANJU MUSUL, KEZİBAN ÖZKOL, SEZEN ALTINTARTI, GÖKHAN KOÇ, VOLKAN ABATAY, MURAT KALEKAPTANI.

**DOSTLAR (International):
JULI SANCHIS AGUADO, IGOR SMIRNOV, VICTOR CRUDU, JORDAN POP-ILIEV, ALEXANDER DUBOVSKY, WESAM KHALİL, ISTVAN KELEMEN, TOSO BORKOVIC, SZCZEPAN SADURSKİ, CZESLAW PRZEZAK, ALİ DİVANDARİ, NIVALDO PEREIRA DE SOUZA, ARTURO ROSAS, MARK LYNCH, SABAHUDİN HADZİALİC, VAHİD KERMANİ, MAKHMUD ESHONQULOV, WILLEM RASING, PJKERIO, B.V. PANDURANGA RAO, ARSEN GEVORGYAN, FAHRİ AXHANELA, SAFAA EL MOATY, İSMAİL KERA.
**KONUK ŞAİR: GÜLGÜN ÇAKO.
Aylık olarak internet üzerinden ücretsiz-çevrimiçi okuyabileceğiniz FENAMİZAH e-dergi'yi, dilerseniz pdf dosyasını indirerek de arşivleyebilirsiniz.
FENAMİZAH e-dergi'yi aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz: http://www.fenamizah.com/e_magazine/index.html
 ! hatırlatma
(Çizgileriyle ve yazılarıyla dergide yer almak isteyen karikatürcüler, sonraki sayı için çalışmalarını en geç 15 Haziran 2012 tarihine kadar fenamizah@gmail.com adresine gönderebilirler...) ***

"ÇEVRE Mİ-O DA NE"_karikatür sergisi...
Açılışında bulunamayacağım 45 renkli karikatürden oluşan "ÇEVRE Mİ-O DA NE" başlıklı karikatür sergim, 2. DoğArt Doğa, Çevre Kültür, Sanat Ve Turizm Festivali bünyesinde, festival açılış kokteyliyle Marmaris Kültür Merkezi'nde, yarın saat: 18.00' de açılacak!..
 Sezer ODABAŞIOĞLU
ileti_31 Mayıs 2012 _10:55

*NEŞE ve KARİKATÜR MÜZESİ HAZİRAN 2012 ETKİNLİKLERİ
SERGİ: 27 Haziran 2012 Güngör KABAKÇIOĞLU
Not: Ayni gün Güngör ustamızın kız kardeşi Sabiha Göncü tarafından müze önünde lokma döktürülecektir.
ATÖLYE (Her Hafta sonu karikatür çalışmaları):
 2 Haziran 2012 Mustafa Yıldız
 9 Haziran 2012 Ercan Baysal
16 Haziran 2012 Deniz Dokgöz
23 Haziran 2012 Murteza Albayrak
30 Haziran 2012 Eray Özbek
Not: Çalışmalar Cumartesi Günü saat 11.00- 12.30 arasıdır.
*Etkinlikler ücretsiz olup, herkes davetlidir.
ileti/ karder izmir_ 31 Mayıs 2012 _23:27
***

 GÜNGÖR KABAKÇIOĞLU SERGİSİ KATILIMCILARI-
                                  SON KATILIM: 01 Haziran 2012
Karikatürist, Mimar ve Ressam Güngör Kabakçıoğlu'nu 1.ölüm yıldönümünde anmak için düzenlediğimiz porte karikatür sergimiz 27 Haziran'da İstanbul'da Kabakçıoğlu ailesinin katılımıyla açılacaktır. Amacımız Kabakçıoğlu'nu hak ettiği ilgiyle anmaktır. 1 Haziran'a kadar değerli karikatüristlerin katılımını bekliyoruz.

 Şu Âna Kadar Katılan Karikatüristler:
Ahmet Ümit AKKOCA
Akdağ SAYDUT
Antoni MARTINS(Brezilya)
Atilla ATALA
Ayten KÖSE
Birol ÇÜN
Cihan DEMİRCİ
Eray ÖZBEK
Halit Kurtulmuş AYTOSLU
Hülya ERŞAHİN
Hüseyin ALPARSLAN
Hüseyin SOYLU
Kürşat COŞGUN
Lütfü ÇAKIN
Mehmet Ali KAPTI
Mehmet KAHRAMAN
Muharrem AKTEN
Nevzat VARHAN
Nuri BİLGİN
Sevdakâr ÇELİK
Şevket YALAZ

ileti_emre yilmaz*23 Mayıs 2012_ 02:09 ***
SALİH DEDE ÖĞRENCİLERİ MAYDANOZ’LA TANIŞTI
İzmir’in Mizah Dergisi Maydanoz hayatın her alanında olmaya devam ediyor. Ege Üniversitesi Bahar Şenliklerinde stant açan dergi, öğrencilerle buluşmaya devam ediyor. Derginin Genel Yönetmeni Mustafa Yıldız, Balçova Salih Dede Lisesine konuk oldu. Öğrencilere Maydanoz Dergilerinin hediye edildiği etkinlikte, söyleşi ve atölye çalışması yapıldı. Özelikle dergi ve gazete karikatürünün konu edildiği söyleşinin ardından çizimler yapıldı. Öğrencilerin karikatür ve mizahı çok sevdiğini belirten Yıldız; “Okullarda bu tür buluşmaları sık, sık yapıyorum. Yetenekli birçok genç aramıza katılıyor. Maydanoz Dergisi de sayfalarını bu gençlere açtı. İlk karikatürlerinin yayınlanması onları daha çok motive edip, bu işten keyif almalarına neden oluyor” dedi. ( Haber: http://www.gundemotuzbes.com/ )
 ileti- karder izmir/ 14 Mayıs 2012 _20:54
 ***
"KARİKATÜRİSTLER GÜNGÖR KABAKÇIOĞLU İÇİN ÇİZİYOR" KARİKATÜR SERGİSİ/CARTOON EXHIBITION
Konu: Karikatürist, Ressam ve Mimar Güngör Kabakçıoğlu’nun Portre Karikatürü Koşullar: 1-Sergi amatör ve profesyonel tüm karikatüristlere açıktır. 2-Sergi katılımı e-posta yoluyla olacaktır. e-postaya ad, soyad ve şehir bilgileri de eklenmelidir. 3-Sergiye gönderilen karikatürler A4 (21×29.7cm)ve 300 dpi çözünürlükte olmalıdır. 4- Sergiye en fazla 1 karikatür ile katılmak mümkündür. 5-Sergiye son katılım tarihi 1 Haziran 2012’dir. 6-Sergi Güngör Kabakçıoğlu’nun 1.ölüm yıldönümü olan 27 Haziran 2012 tarihinde İstanbul’da açılacaktır. 7- Karikatürlerin yollanacağı e-posta adresi: oburmizah@gmail.com  8-Sergiye yollanan karikatürler www.oburmizah.com adresinde yayınlanacaktır. 9-Güngör Kabakçıoğlu hakkında fotoğraf ve biyografi bilgilerine http://www.oburmizah.com/  adresinden ulaşılabilinir.

‎"Cartoonists drawing for Turkish Cartoonist Güngör Kabakçıoğlu" Cartoon Exhibition
 Subject: Portraits for Cartoonist, Painter and Architect Gungor Kabakçıoğlu.
Conditions: 1-The exhibition is open to all amateur and professional cartoonists. 2- Participation by e-mail. Name, surname and city information is also added. 3- Sent to for the exhibition works is A4 (21×29.7cm), and must be 300 dpi resolution. 4 - A cartoon with a maximum possible to attend the exhibition. 5- Deadline is June 1, 2012. The cartoons at the e-mail address: oburmizah@gmail.com 6- Published cartoons address: http://www.oburmizah.com/  7- Information about the photo and biography for Güngör Kabakçıoğlu: http://www.oburmizah.com/
(Translation:Saadet Demir Yalçın)
ileti_emre yilmaz*13 Mayıs 2012_ 23:33
***
FENAMİZAH'IN MAYIS (2012) SAYISI YAYINDA!

İNTERNET ÜZERİNDEN ÇEVRİMİÇİ ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ!

Uluslararası mizah dergisi FENAMİZAH'ın yeni sayısı 44 sayfa... http://www.fenamizah.com/  Türkiye'den ve dünyadan tanınmış karikatürcülerin yanısıra genç çizerlerin çalışmalarının da bulunduğu dergide, ülke gündemini yansıtan karikatürler, çizgi-romanlar, bant karikatürler, mizah yazıları ve öyküsü, yarışmalar-duyurular yer alıyor.
Yayın yönetmenliğini Aziz Yavuzdoğan'ın yaptığı e-derginin Mayıs-2012 sayısında yazılarıyla/çizgileriyle yer alanlar:


AİLE (Turkey):
TONGUÇ YAŞAR, MERAL SİMER, İSMET LOKMAN, YURDAGÜN GÖKER, ERDOĞAN BAŞOL, RAŞİT YAKALI, METİN PEKER, AZİZ YAVUZDOĞAN, NURİ BİLGİN, ŞEVKET YALAZ, OSMAN YAVUZ İNAL, SEVDAKÂR ÇELİK, EKREM BORAZAN, AHMET ÖZTÜRKLEVENT, AKDAĞ SAYDUT, CEM KOÇ, MUSTAFA YILDIZ, SEZER ODABAŞIOĞLU, BİROL ÇÜN, MEHMET TEVLİM, REFİK TİNİŞ, ERCAN BAYSAL, AYTEN KÖSE, ASUMAN KÜÇÜKKANTARCILAR, GÜLAY GARİP KOÇERDİN, EMRAH ARIKAN, EMRE YILMAZ, DERYA SAMUR, YASEMİN ÇİLOĞLU, MEHMET SAİM BİLGE, KEVSER ŞAHİN, LEVENT DAĞAŞAN, HÜSEYİN YAZGAÇ, BAHADIR UÇAN, KEZİBAN ÖZKOL, A. TANJU MUSUL, SEZEN ALTINTARTI, ÜMİT TÜREK, FEHMİ UYGAR, S. EMRE DERBEDER.
.....
DOSTLAR (International):
JULI SANCHIS AGUADO (Spain), IGOR SMIRNOV (Russia), VICTOR CRUDU (Russia), JORDAN POP-ILIEV (Macedonia), ALEXANDER DUBOVSKY (Ukraine), WESAM KHALİL (Egypt), SZCZEPAN SADURSKİ (Poland), CZESLAW PRZEZAK (Poland), ALİ DİVANDARİ (Iran), HULE HANUSİC (Germany), NIVALDO PEREIRA DE SOUZA Brasil), ARTURO ROSAS (Mexico), MARK LYNCH (Australia), SABAHUDİN HADZİALİC (Bosnia-Herzegovina), VAHİD KERMANİ (Iran), PJKERIO (France), B.V.PANDURANGA RAO (India), MAKHMUD ESHONQULOV (Uzbekistan), ARSEN GVORGYAN (Armenia), FAHRI AXHANELA (Kosova), SAFAA EL MOATY (Egypt), İSMAİL KERA (Czech Republic)
....
KONUK ŞAİR: ERHAN TIĞLI.
**
Aylık olarak internet üzerinden ücretsiz-çevrimiçi okuyabileceğiniz FENAMİZAH e-dergi'yi, dilerseniz pdf dosyasını indirerek de arşivleyebilirsiniz.
FENAMİZAH e-dergi'yi aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz: http://www.fenamizah.com/e_magazine/index.html

**
MAYDANOZ MİZAH DERGİSİNİN NİSAN SAYISI ÇIKTI
İzmir’in Mizah Dergisi Maydanoz 4. Sayısını 4+4+4, yeni eğitim sistemine ayırdı. Kapak karikatürünün yanı sıra 3. Sayfasını da bu konuya ayırdı. Türkiye’nin en çok yazar ve çizerini kadrosunda bulunduran derginin son sayısında: Ayhan Algur, Deniz Dokgöz, Mehmet Tevlim, İbrahim Ormancı, Erhan Tığlı, Turan İyigün, Eray Özbek, Ömer Çam, Cemil Açıkkol, Ozan Aytaş, Süha Bulut, Saadet Yalçın, Enis Sarıtuç, Özhan Mercan, Levent Dağaşan, Baran Keskin, Altan Özeskici, Cemalettin Güzeloğlu, H.İbrahim Yıldırım, Mazlum Akın, Murteza Albayrak, Sezer Odabaşıoğlu, Devrim Demiral, Makhmud Eshankulov, Burak Akerdem, Oğuz Gürel, Ali Fuat Biberci, Murat Asın, Onur Oktar, Tan Uğurlu, Tibet Yüksel, Şadiye Uzun, Kamil Arda Saldamlı, Gülşen Akyüz Bulut ve Özkan Dilek yer alıyor. Derginin İmtiyaz Sahibi ve Yönetmeni: Mustafa Yıldız, Yazı İşleri Müdürü: Lütfü Çakın.
ileti/*karderizmir_ 4 Nisan 2012 _23:47
*
“POLİTİKACILAR” SERGİSİ AÇILDI
İzmirli Çizer Kemal Buluş tarihten günümüze birçok politikacın portre karikatüründen oluşan sergisini Neşe ve Karikatür Müzesinde açtı. Sergide M. Kemal Atatürk’ten, R.Tayyip Erdoğan’a kadar tanınmış politik tiplemeleri yer alıyor. Portre karikatürde ne kadar usta olduğunu bu sergide kanıtlayan Buluş’u İzmirli çizer dostları da yalnız bırakmadı. Turan İyigün, Ayten Köse, Sonay Yılmaz, Murteza Albayrak, Murat Güzeldere, Eray Özbek, Cemalettin Güzeloğlu, Birol Çün, Sadık Öztürk, Sezer Odabaşıoğlu, Çağlar Tüfekçi ve Mustafa Yıldız sergi açılışında hazır bulundu.
ileti/*karderizmir_ 4 Nisan 2012_ 22:23

***
“KARİKATÜRİSTLER GÜNGÖR KABAKÇIOĞLU İÇİN ÇİZİYOR” KARİKATÜR SERGİSİ
Konu: Karikatürist, Ressam ve Mimar Güngör Kabakçıoğlu’nun Portre Karikatürü
Koşullar:
1-Sergi amatör ve profesyonel tüm karikatüristlere açıktır.
2-Sergi katılımı e-posta yoluyla olacaktır. e-postaya ad, soyad ve şehir bilgileri de eklenmelidir.
3-Sergiye gönderilen karikatürler A4 (21x29.7cm)ve 300 dpi çözünürlükte olmalıdır.
4- Sergiye en fazla 1 karikatür ile katılmak mümkündür.
5-Sergiye son katılım tarihi 1 Haziran 2012’dir.
6-Sergi Güngör Kabakçıoğlu’nun 1.ölüm yıldönümü olan 27 Haziran 2012 tarihinde İstanbul’da açılacaktır.
7- Karikatürlerin yollanacağı e-posta adresi: oburmizah@gmail.com  
8-Sergiye yollanan karikatürler http://www.oburmizah.com  adresinde yayınlanacaktır.
9-Güngör Kabakçıoğlu hakkında fotoğraf ve biyografi bilgilerine http://www.oburmizah.com  adresinden ulaşılabilinir.
 ileti/ 1 Nisan 2012_ 15:56
***
FENAMİZAH'IN NİSAN SAYISI YAYINDA!
İNTERNET ÜZERİNDEN ÇEVRİMİÇİ ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ!
Uluslararası mizah dergisi FENAMİZAH'ın yeni sayısı 40 sayfa...
http://www.fenamizah.com/
Türkiye'den ve dünyadan tanınmış karikatürcülerin yanısıra genç çizerlerin çalışmalarının da bulunduğu dergide, ülke gündemini yansıtan karikatürler, çizgi-romanlar, bant karikatürler, mizah yazıları ve öyküsü, yarışmalar-duyurular yer alıyor.
Yayın yönetmenliğini Aziz Yavuzdoğan'ın yaptığı e-derginin Nisan-2012 sayısında yazılarıyla/çizgileriyle yer alanlar:
FENAMİZAH'ın 2. sayısına imzasıyla katkıda bulunan genç/ihtiyar çizerler:
AİLE (Turkey):
AZİZ YAVUZDOĞAN, YURDAGÜN GÖKER, ERDOĞAN BAŞOL, RAŞİT YAKALI, ŞEVKET YALAZ, OSMAN YAVUZ İNAL, SEVDAKÂR ÇELİK, EKREM BORAZAN, AKDAĞ SAYDUT, CEM KOÇ, MUSTAFA YILDIZ, FARUK KARAÇAY, BİROL ÇÜN, ADNAN TAÇ, REFİK TİNİŞ, GÜLAY GARİP KOÇERDİN, ERHAN TIĞLI, HALİS DOKGÖZ, EMRAH ARIKAN, EMRE YILMAZ, SELİM TANRISEVEN, DERYA SAMUR, UĞUR PAMUK, MEHMET SAİM BİLGE, LEVENT DAĞAŞAN, HÜSEYİN YAZGAÇ, BAHADIR UÇAN, KEZİBAN ÖZKOL, İLKE EKBUL, MAHMUT YÜCEL, ÇAĞLA GAYRETLİ, GÖKÇEN EKE.
DOSTLAR (International): JULI SANCHIS AGUADO, IGOR SMIRNOV, WESAM KHALİL, SZCZEPAN SADURSKİ, ALİ DİVANDARİ, HULE HANUSİC, ALEXANDER DUBOVSKY, MARK LYNCH, SABAHUDİN HADZİALİC, YOUNG SIK OH, VAHİD KERMANİ, PJKERIO, B.V.PANDURANGA RAO, MAKHMUD ESHONQULOV, SAFAA EL MOATY, İSMAİL KERA, MARIO MAGNETTI.
KONUK ŞAİR: AHMET GÜNBAŞ.
Aylık olarak internet üzerinden ücretsiz-çevrimiçi okuyabileceğiniz FENAMİZAH e-dergi'yi, dilerseniz pdf dosyasını indirerek de arşivleyebilirsiniz.
FENAMİZAH e-dergi'yi aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:
http://www.fenamizah.com/e_magazine/index.html  
FENAMİZAH e-dergi
http://www.fenamizah.com/  
http://www.azizyavuzdogan.com/  

FENAMİZAH dergimizle ilgili olarak bir okur yorumunu; "beğeni" dışı ve mevzuya damardan dokunmuş olması nedeniyle ilgimi çektiğinden, paylaşmak istiyorum:
http://www.sinirhatti.com/fena-mizah-yapiyorlar-suc-mu.html 
bu da Polonyalı karikatürcü dostumuz Sadurski'nin sitesinden:
http://www.newsy.sadurski.com/Szczepan_Sadurski/0/4/2829/1/Fenamizah__numer_2/
Fena Mizah Yapıyorlar…Suç mu? / 26 Mart 2012 ( http://www.sinirhatti.com/fena-mizah-yapiyorlar-suc-mu.html  )
.
Facebookta tonlarca olan karikatür paylaşım ıvırlarından “bir tane daha mı?” diye girdiğim sitede bir grup profesyonlin amatör ruhla hazırladığı mükemmel bir işle karşılaştım. Adamların çoğu babam yaşında duruyordu; ama nedense kendime benzettim. Mizahın yozlaştığı insanların mizah yapanları fena işlerle suçladığı yada başlarına fena işler gelmesini sağladığı günümüze, kadim zamanlardan evliyalar gelmiş.
“international humor magazine…” sloganıyla yola çıkanlar eskilerden tadı damağımda kalmış “fanzin” havasında bir iş yapmışlar. Yanlış anlaşılmasın fanzin tadı var ama paralı mizah dergileri aratmayan hatta farklı olarak uluslararası bir çizer grubuda mevcut. Okuduğunuz zaman ağzınızda acı bir tat bırakıyor. Fena ilerle uğraştıklarını bu açılıktan anlıyorsunuz.
Bu insanlar hayata elini sokup çıkarmamış. Elleri hala içerde ve anlatacak çok şeyleri var.
“Madem bu kadar iyi buldun neden kimse bilmiyor?” sorusuna muhattap olmamak için söylüyorum; Bu birazda bizim elimizde. Beğendiğimizi anlatmak ”teknoloji çağında!” klavyenizin altında.
Lafı fazla uzatıp sizi sıkmak gibi bir niyetim yok o sebepten lütfen şu linke tıklayın yada karikatürlerden birine tıklayıp siteye gide bilirsiniz yada doğrudan buradan dergiyi okumaya başlaya bilirsiniz.
Sayı 1 (Mart): Link
Sayı 2 (Nisan): Link
Şuan ikinci sayılarıyla piyasada ücretsiz e dergi formatında yayınlanan ”fena Mizah” yapanlar topluluğuna bir göz atmanızı gerçekten tavsiye ederim. Bir penguen ,Leman bekleyenler bakmasın. Daha iyisini ve özgürünü isteyenler gelebilirler.
facebook grubu: Link

***
Avrupa'da yaşayan göçmenlerin yaşamını çizgi ve mizahla anlatan "EUROCANLAR" MİZAH DERGİSİ 2012 Mart sayısı; Almanya, Belçika, Avusturya, Hollanda, İsviçre ve Fransa'da / Gazete bayilerinde...  (Eurocanlar_Mart 2012_ yıl 7_sayı 8)
www.eurocanlar.com

İlhan Değirmenci
ileti /18 Mart 2012_ 00:41   ***
MEHMET ASLAN SERGİSİ AÇILDI
Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu Sanat Galerisi, Mehmet Aslan’ın karikatür ve satirik heykeller sergisine ev sahipliği yapıyor. Kalabalık davetliler önünde açılan sergi büyük beğeni toplarken, sergilenen eserlerden oluşan katalog izleyicilere dağıtıldı. Ön sözünü Ressam Bedri Karayağmurlar’ın kaleme aldığı katalogdaki yazının ilk paragrafı şöyle; “Mehmet Aslan sessiz kişiliği içinde sabırla üreten bir sanatçı. Neyi neden yaptığını bilmeyen, satmaktan başka derdi olmayanların tozu dumana kattığı boz bulanık havada içtenliğinden hiç ödün vermeden çalıştı. Sanatçılık denen şey yalnızca gösterişse söylenecek sözüm yok ama sanatçılık içtenlik, yaratıcılık, biçem oluşturma ve süreklilikse Mehmet Aslan bir sanatçıdır.” Sergi 6 Nisan 2012 kadar görülebilir.
ileti/ karder izmir _21 Mart 2012_20:20
***
REKOR KATILIMLI SERGİYE BEKLİYORUZ
Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği, 74 karikatüristin 197 karikatürle katıldığı “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” sergilerini önümüzdeki günlerde açıyor. Rekor sayılabilecek bir çizer katılımın olduğu sergi, yine rekor sayılabilecek 6 farklı noktada bu etkinliği gerçekleştiriyor. Sergiler başta Denizli, Manisa olmak üzere, İzmir’in 4 farklı yerinde sanatseverlerin karşısına çıkacak. Sergilerimizin tarih, yer ve saatleri aşağıdır tüm dostları bekliyoruz.
Mustafa Yıldız- Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilcisi
6 Mart Teras Park Sinema Katı- Denizli Saat: 18.30
7 Mart Ege Üniversitesi- Spor, Kültür ve Sağlık Daire Başkanlığı Fuaye Sergi Salonu- Bornova/ İzmir Saat: 16.30
8 Mart Manisa Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi- Manisa Saat: 14.00
8 Mart Neşe ve Karikatür Müzesi- Alsancak/ İzmir Saat: 18.00
8 Mart TAKSAV İzmir Şubesi- Konak/ İzmir Saat: 18.00
26 Mart Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi- Buca/ İzmir Saat: 18.00
ileti/ karderizmir-04 Mart 2012 22:21

***
MAYDANOZ MART SAYISI YİNE DOPDOLU!
İzmir’in Mizah Dergisi Maydanoz Mart Sayısını “Kadın” karikatürlerine ayırdı. Kapak karikatürünü Saadet Yalçın çizerken, 3. sayfasını “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar” günü nedeniyle bu konuya ayırdı. Bu sayıda da dergiye yeni yazar ve çizerler katıldı. Ahmet Önel “Mor Çatı” öyküsüyle yer alırken, Deniz Dokgöz “Korsan” köşesiyle dergiye renk kattı! Genç çizerlerden Ozan Aytaş köşe çizerken, Gürkan Aras kısa öykü yazdı. 43 yazar ve çizerin buluştuğu dergi, Nisan sayısı için kolları sıvadı.
****ileti/ karderizmir -2 Mart 2012 _13:26

FENAMİZAH / İLK SAYISI ÇIKTI!
Uluslararası mizah sitesi FENAMİZAH'ın, aynı isimli e-dergisinin ilk sayısı siteden yayımlanmaya başlandı.
Türkiye'den ve dünyadan tanınmış karikatürcülerin yanısıra genç çizerlerin çalışmalarının da bulunduğu dergide, ülke gündemini yansıtan karikatürler, çizgi-romanlar, bant karikatürler, mizah yazıları ve öyküsü, yarışmalar-duyurular yer alıyor. Derginin her sayısında ayrıca bir konuk şair "ŞAİRHANE" köşesi olacak. İlk sayının konuk şairi, İhsan Topçu imzası taşıyor.
Günümüz mizah dergilerinden farklı bir anlayışla ve tasarımla yayım hayatına başlayan FENAMİZAH'ın yayın yönetmenliğini Karikatürcüler Derneği genel sekreteri, karikatürcü ve grafik tasarımcı Aziz Yavuzdoğan yapıyor.
İnternet üzerinden ücretsiz-çevrimiçi okunabilecek olan FENAMİZAH e-dergi, aylık olarak yayımlanacak ve dileyen derginin pdf dosyasını indirerek, dijital baskı yaptırıp arşivleme olanağına da sahip olacak.
FENAMİZAH'ın ilk sayısına imzasıyla katkıda bulunan çizerler:
AZİZ YAVUZDOĞAN, YURDAGÜN GÖKER, ERDOĞAN BAŞOL, RAŞİT YAKALI, OSMAN YAVUZ İNAL, EKREM BORAZAN, ŞEVKET YALAZ, İBRAHİM TAPA, CEM KOÇ, MUSTAFA YILDIZ, SEVDAKÂR ÇELİK, AKDAĞ SAYDUT, ERHAN TIĞLI, ERGÜL AKTAŞ.
GENÇLER: EMRAH ARIKAN, HÜSEYİN YAZGAÇ, LEVENT DAĞAŞAN, KEZİBAN ÖZKOL, İBRAHİM KALKAN, ÇAĞLA GAYRETLİ, HAKKI TUNCAY, ÖZKAN YASUN, AHMET TANJU MUŞUL.
DOSTLAR: JULI SANCHIS AGUADO, WESAM KHALİL, SZCZEPAN SADURSKİ, HULE HANUSİC, RAHİM BAGGAL ASGARİ, PAWEL KUCZYNSKI, ALİ DİVANDARİ, ALEXANDER DUBOVSKY, YOUNG SIK OH, LI YIANGCHUAN. KONUK ŞAİR: İHSAN TOPÇU
FENAMİZAH e-dergi'yi aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:
http://www.fenamizah.com/e-magazine.html
 http://www.fenamizah.com/

==================
"50 Yıl 50 Karikatür:
Alman Medyasındaki Karikatürlerde Türkler"

Geçtiğimiz Kasım ayında Berlin'de Almanya ile Türkiye arasında imzalanan iş gücü anlaşmasının yıldönümü vesilesi ile açılan "50 Yıl, 50 Karikatür" başlıklı sergi 8 Şubat 2012 çarşamba günü İstanbul'da açılıyor...
Sergi; Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr . M. Murat Erdoğan'ın girişimiyle gerçekleşmekte...
Doç. Dr . M. Murat Erdoğan'ın; karikatüre duyduğu ilgi ve araştırmacısı olarak derlediği “50 Yıl 50 Karikatür: Alman Karikatüristlerin Gözüyle Türkler” başlıklı sergisi o8 Şubat 2012 Çarşamba günü saat 18.30’da İstanbul’da Vakıfbank Galerisinde açılıyor
Tam 50 yıl önce Türkiye'den Almanya’ya başlayan iş gücü göçü, Almanya’nın siyasetinde, sosyal hayatında ve ekonomisinde ciddi değişimlere yol açtığı gibi göçmenler için de geri dönüşü olmayan bir sürecin başlangıcı oldu. Göçmenler, 50 yıldır Almanya’nın bir parçası olma mücadelesi verirken, Alman toplumu da göç ve uyum tartışmalarıyla tanıştı.
Tarih: 8 Şubat 2012 Çarşamba Saat: 18.30-19.30
Yer: İstanbul Vakıfbank Genel Müdürlük Fuayesi Adres: Hacı Adil Yolu, Çayır Çimen Sokak No:2, 1.Levent - İstanbul
Göçün 50. yılında düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, "50 YIL 50 Karikatür: Alman Karikatüristlerinin Gözüyle Türkler” adlı sergiden / GÖRSELLER İÇİN TIKLAYINIZ!
1- http://karikaturculerdernegi.com/2012/02/alman-karikaturculerinin-gozuyle-turkler/
2- Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr . M. Murat Erdoğan'ın ve Toon pool' sitesinin kurucusu Bernd Pohlenz 'in hazırladığı sergi büyük ilgi gördü. http://www.rasityakalikarikaturokulu.blogspot.com/2012/02/50-ylda-50-karikatur-sergisi.html

**-**
FENAMİZAH
TAZE TAZE!
sitemizin güncel hali hazırda..
..dergimiz ise Mart ayında kapıda!
eleştiri, öneri ve katılımlarınız ise her daim kuş kanadında...
aziz yavuzdoğan
http://www.fenamizah.com/
ileti/ 8 Şubat 2012_04:29

**-**
ÇAYLAK MİZAH DERGİSİNDE ÇİZMEK İSTER MİSİNİZ?
Merhaba,1970 ve 1990'lı yıllarda yayınlanan Çaylak Mizah Dergisini tekrar çıkarmak için çalışmalara başladık.Karikatür çizim tekniklerini bilen ve photoshop kullanımında tecrübeli arkadaşları Çaylak Mizah Dergisinde de çizmeye davet ediyoruz.Çizmek isteyen arkadaşların çizdikleri karikatürlerden örnekler göndererek aşağıdaki e-posta adresine çalışmalarını bekliyoruz. caylakmizahdergisi@gmail.com  İlgilenen tüm arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ederiz.
Ünsal ERKAN
Çaylak Mizah Dergisi Editörü
ileti/anadolukarikaturculerdernegi.org-6 Şubat 2012 _11:31

**
MAYDANOZ DERGİSİ ŞUBAT SAYISI ÇIKTI!
İzmir’de yayınlanan Maydanoz Mizah Dergisinin 2.sayısı çıktı. 41 yazar çizen buluştuğu dergi 16 sayfa renkli kuşe kağıda çıkıyor. İzmir’in hemen, hemen her kitapçısında bulunan dergiyi, İstanbul, Ankara, Denizli ve Kayseri’de bulmanız mümkün! Diğer büyük illere dağıtım çalışmaları da sürüyor. “Her eve girer” sloganıyla yola çıkan dergi, düzeyli mizah yapıyor. Belden aşağı vurmuyor, küfür ve argoya yer vermiyor. Komik karikatürlerin yanı sıra, evrensel çizgilerde yer alıyor. Dergi ile iletişim: maydanozdergi@hotmail.com
ileti/karder izmir_5 Şubat 2012 -14:44
**
NEŞE VE KARİKATÜR MÜZESİ ETKİNLİKLERE START VERDİ
Geçen ay kapılarını Açan İzmir Neşe ve Karikatür Müzesi, birçok etkinlik programıyla İzmirli sanatseverleri buluşturuyor. İlk startı geçtiğimiz Cumartesi günü veren müzede, Murteza Albayrak Workshop çalışması yaptı. Söyleşi, film gösterileri ve portre çizimlerinin yapılacağı etkinliklere herkes davetlidir.
İşte Şubat 2012 etkinlik programı:
Workshop (her hafta sonu farklı çizerle karikatür çalışmaları)
4 Şubat Cumartesi- Murteza Albayrak
11 Şubat Cumartesi- Menekşe Çam
18 Şubat Cumartesi- Sadık Pala
25 Şubat Cumartesi- Cemalettin Güzeloğlu
Not: çalışmalar saat: 11.00- 12.30 arası yapılacaktır.
Söyleşi (her ay bir mizah yazarı- bir karikatür sanatçısı ile söyleşi)
10 Şubat Cuma- Aydoğan Yavaşlı- Mizah Yazarı
24 Şubat Cuma- Devrim Demiral- Karikatürist
Not: Söyleşiler saat: 18.00- 19.00 arası olacaktır.
Animasyon ve Kukla Film Gösterisi
4 Şubat Cumartesi Kukla Filmi Tranka “El”
11 Şubat Cumartesi Komedi Filmi “Charlie Chaplin”
18 Şubat Cumartesi K.F. Michel Dudak de Wit
“Father and Daughter”
25 Şubat Cumartesi Komedi Filmi “Charlie Chaplin”
Not: Film gösterileri saat: 14.00- 15.00
Portre Çizimi
11 Şubat Cumartesi Ayın Portresici: Birol Çün
Not: Portre çizimleri saat: 12.30- 18.00 arasıdır.
ileti/karder izmir -8 Şubat 2012 _12:24
***
MANİSA’DA KARİKATÜR SERGİ
Manisa Belediyesi ve Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği işbirliğinde “Karikatürlerle Cumhuriyetin Öyküsü” Sergisi Manisa Belediyesi Kültür Merkezi Alt Kat Lale Fuaye’de kapılarını açıyor. Sergi 17 Şubat 2012, Saat 14.00’de yapılacak törenle açılacak. Serginin düzenlemesinde öncülük eden, Karikatürcüler Derneğinin Manisalı üyesi İbrahim Atabey; “ Kentimize zaman, zaman karikatür ve mizah etkinleri katmanın heyecanını yaşıyoruz. Yakın tarihimizi içeren karikatürlerden oluşan serginin şehrimizde ilgi göreceğine inanıyorum. Tüm Manisa halkını sergimize davet ediyorum” dedi. Sergi 21 Şubat’a görülebilir.
ileti/ karder izmir -02 Şubat 2012_ 21:50

**.**
İZMİR KONULU SERGİYE DAVET
Konak Belediyesi’nin Neşe ve Karikatür Müzesi’nde, 17 Nisan 2012 tarihinde
İzmirli Karikatürcülerden İzmir Konulu Karikatür Sergisi
açılmasına ve 30 Hazirana dek sürmesine karar verilmiştir.
Yaş sınırı olmaksızın bütün İzmirli ve kendini İzmirli sayan karikatürcüleri bu sergiye karikatür göndermeye davet ediyoruz. Sergi, başvurular arasından seçilecek kırk kadar eserle açılacaktır.
Özenli bir albüm, gene katılan eserlerden oluşturulacak ve içindeki her sanatçıya bir nüshası sunulacaktır. Bu albümün İzmir’in karikatür tarihinde çok özel ve değerli bir yeri olması arzu edilmektedir.
Eserler iade edilmeyip, Müze arşivine bağış olarak kabul edilecek, albümde ve tanıtımlarda kullanılacaktır. Zaman içerisinde bu koleksiyondan ihtiyaca göre seçilen eserler, müellifi ile anlaşılarak Müze’nin diğer ticari ürünlerinde de kullanılabilecektir.
Konu: Karikatürlerde, İzmir’e özgü en az bir öğe algılanabilmelidir. Bu öğeler, yapılar, adetler, bilinen kişi ya da olaylar, giyimler ve diğerlerinden oluşabilir.
Sayı: Sanatçılar sergiye aday olarak en az iki eser vermelidirler.
Teknik ve boyut:Eserlerin A3 (29,7 X 42 cm) boyutunda ve orijinal olması tercih nedenidir; ancak A4 (21 X 29,7cm) boyutunda da verilebilir.
Sayısal (Dijital) eserle katılmak isteyenler, ıslak imzalı baskılarla da katılabilirler; ancak eserlerini ayrıca A3 için 3500 X 5000, A4 için 2500 X 3500 piksel boyutlarında TIFF dosyaları halinde bir CDde toplayarak vermelidirler.
Eserlerin arkasına sanatçının adı, soyadı, işler telefon numarası ve e-adresi yazılmalıdır.
Ek belge: Karikatürlerle birlikte, sanatçının bir fotoğrafı (jpg dosyası), içinde İzmir ile ilgili en az bir cümle bulunan ve yüz elli kelimeyi aşmayan bir yaşam öyküsü ile iletişim bilgileri de (Word dosyası) bir CD içinde verilmelidir (Sayısal eser verenler, karikatür CDsine ekleyebilirler). İletişim bilgilerinin albümde yayımlanmasının, sanatçıya ulaşmak isteyenler için yararlı olacağı düşünülmektedir.
Son teslim: Eserlerin 15 Mart Perşembe günü mesai bitimine dek hasarsız biçimde müzeye elden teslimi ya da gönderilmiş olması gerekmektedir.
Adres: Neşe ve Karikatür Müzesi, Yüzbaşı Şerafettin Bey (1462)sok. Alsancak-İzmir
Sergi ve albüme başka bir isim de konabilir, önerilerinizi hızla devreye girebilmesi için pelinmumcu@hotmail.com adresine bekliyoruz.
Neşe ve Karikatür Müzesi Yürütme Kurulu adına:
Mustafa Yıldız
ileti/ karder izmir -27 Ocak 2012 _21:40

**.**
KADIN KARİKATÜRLERİ.... / Arkadaşlar Merhaba
Mart ayı içersinde açacağımız Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadın hakları ve günümüzde en önemli bir olay haline gelen “Kadına şiddet” konularında karikatürlerinizi bekliyoruz. Sergiler başta Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Neşe ve Karikatür Müzesi olmak üzere birçok yerde açılacak. 15 Şubat’a kadar dilediğiniz adette, çözünürlüğü yüksek çalışmalarınızı bekliyoruz. Kolay gelsin. Selamlar.
İleti adresleri:
karderizmir@windowslive.com
mistikyildiz@hotmail.com
mistikyildiz59@gmail.com
ileti/ karder izmir _25 Ocak 2012_ 08:24

**.**
İzmir'de NEŞE VE KARİKATÜR MÜZESİ AÇILDI
20.01.2012... / *İzmir’de bir ilk gerçekleşti. Neşe ve Karikatür Müzesi, görkemli bir açılış töreniyle “Merhaba” dedi. Kalabalık açılışta İzmir Valisi, Kültür Bakanı, Konak Belediye Başkanı, milletvekilleri, yurtdışı ve şehir dışından gelen konuk çizerlerin yanı sıra İzmirli çizerlerde hazır bulundu. Ayni gün akşamı karikatüristlere verilen kokteylde keyifli anlar yaşandı.
ileti/karder izmir -21 Ocak 2012_ 23:36
..............Mizahveşiir- 22.01. 2012
*_________________________________________

Photobucket *HABERimiz oldu,
*HABERiniz olsun.!. .
NEŞE VE KARİKATÜR MÜZESİ CUMA GÜNÜ AÇILIYOR
Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi, 20 Ocak 2012 Saat 11.00’de kapılarını açıyor. İzmir’in butik müzelerine bir yenisini ekleyen Konak Belediyesi, ayni zamanda İzmir mizahçılarının buluşacağı bir mekanı da sağlamış oluyor. Müzede hafta sonları çizgi severler, kentin usta çizerleriyle atölye çalışmaları yapacak. Mizah yarları ve karikatüristlerin söyleşilerine tanık olacaklar. Komedi film gösterileri, portre çizimine kadar birçok etkinliklerin düzenleneceği müze, İzmir sanat ortamına da canlılık katacak.

...Alsancak Mah.
Yüzbaşı Şerafettin Bey Sokak No-9
Alsancak-İZMİR
o232 465 31 05
ileti/karder izmir / 17 Ocak 2012_ 23:22
..........Mizahveşiir- 20. 01. 2012
*________________________________________________

Photobucket *HABERimiz oldu,
*HABERiniz olsun.!.
OTOBÜS /
Bu oyun bir kara komedi, oyun boyunca perdeye yüzlerce karikatür yansıyor.
Stanislav Stratiev'in yazdığı, Arif Akkaya'nın sahneye koyup yönettiği OTOBÜS oyununda, 1950'lerden günümüze kadar yaşadığımız çeşitli olaylara göndermeler yapılıyor. Bir ülkenin nereden gelip nereye gittiğini bir otobüs yolculuğunda anlatan oyun, pek çok yergi içermekte. oyunun kurgusu içinde, ülkenin geçtiği dönemleri anlatan pek çok karikatür HOMUR MİZAH GRUBU tarafından hazırlandı. Oyun, 18 Ocak 2012 çarşamba akşamı, saat 20.30'da Üsküdar Müsahipzade Celal Sahnesi'nde izleyicisi ile buluşuyor.

oyun tanıtım videosu:
http://www.youtube.com/watch?v=S48_4NEkezE&feature=youtu.be
bloglar:
http://homur.blogspot.com/
http://otobus-oyunu.blogspot.com/
ileti/vahit akça-15 Ocak 2012_12:44
...........Mizahveşiir- 15 .01. 2012
____________________________________________________________*
karikatürist aziz yavuzdoğan'dan bize bir mektup var:
arkadaşlar..
..merhaba!
basılı dergi formatıyla (mizanpajıyla) dijital ortamda, sayfaların çevrilerek okunabileceği özgür bir mizah dergisi yayımlamayı düşünüyorum. konuyla ilgili site alan adımız var ve tanıtım amaçlı açıldı...
http://www.fenamizah.com/
dergiyi hem içerik hem de görsel anlamda günümüz mizah dergileri anlayışı dışında tasarlamayı amaçlıyorum.
karikatürlerinizi, bant çizgilerinizi, çizgi-roman çalışmalarınızı ve mizah yazılarınızı 15 Şubat tarihine kadar fenamizah@gmail.com  adresine gönderebilirsiniz...
karikatüre ve mizaha sahip çıkmak adına..
..kısaca her anlamda fikir, öneri, katkı, destek ve katılımınızı ümit ediyorum...
konuşalım fakat daha çok birlikte yazalım ve çizelim,
diliyorum...
sevgi ve saygılarımla...
aziz yavuzdoğan
ileti/11 Ocak 2012 _02:08
........Mizahveşiir-11.01. 2012
___________________________________________
MAYDANOZ MİZAH DERGİSİ ÇIKTI!
41 yazar- çizerin buluştuğu Maydanoz Mizah Dergisi yayın hayatına başladı. Aylık yayınlanacak dergi, kuşe kağıda basılı, tamamı renkli 16 sayfadan oluşuyor. Büyük beğeni kazanan ilk sayısı, İzmir’in seçkin kitapçılarında yerini aldı. Ayrıca genç bir satış ekibiyle kentin her an, her yerde olmaya çalışıyor! Dergi İzmir dışındaki büyük kentlerde de dağıtım ağını oluşturuyor. Dergiyi İstanbul’da Karikatürcüler Derneği Yerebatan Sarnıcı Çıkışı Sultanahmet adresinde bulmanız mümkün olacak. Dergiye ulaşım adresi: maydanozdergi@hotmail.com
ileti/karder izmir -5 Ocak 2012_ 00:20_________________