4 Eylül 2014 Perşembe

“BARIŞ ve ÇOCUK” ÖDÜLLERİ VERİLDİ


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “kardeş kentler” arasındaki dostluk bağlarını güçlendirmek, barışa yönelik duyarlılık ve farkındalık yaratmak amacıyla bu yıl ilk kez
düzenlediği “Uluslararası Karikatür Yarışması”nın ödül töreni 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde yapıldı. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve karikatür sanatçıları ile çok sayıda davetli katıldı.

“YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ”
Törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, 1 Eylül Barış Günü’nü kutlayarak, barışa katkı sağlamak için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyledi. Ulu Önder Atatürk’ün “yurtta barış, dünyada barış” sözünü hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Dünyanın tarihi boyunca insanlığın ihtiyaç duyduğu şeylerin başında barış geldi. Maalesef insanlık tarihi boyunca hep savaşlar yaşandı, yaşanıyor, yaşanacak. Dünyanın geldiği süreçte, özellikle Orta Doğu, Balkanlar ve Kafkaslar’da yani kendi coğrafyamızda barış kolay tesis edilmiyor. Bu coğrafyanın kendine has özellikleri var. Ancak ve ancak karşıdakini tanıyarak, kırmızı çizgilerini öğrenmek gerekiyor. Önce tanış olup sonra barış yolunda yürünebilir. Çok zor bir coğrafya, devlet geleneği olan ülke sayısı çok sınırlı. Bu ülkelerin başında da Türkiye Cumhuriyeti geliyor. Türkiye Cumhuriyeti’ne bölgedeki barışı tesis etmek için büyük görev düşüyor. Türkiye özeline baktığımızda, barışın tesisi için Diyarbakır ile İzmir arasında kurduğumuz dostluk köprüsü için 1 yılı aşkın süredir çabalıyoruz. Umuyorum ülkemizdeki barış ortamının gelişmesine, güçlenmesine katkıda bulunur” diye konuştu.
BEYAZ GÜVERCİNLER “BARIŞ”A KANAT ÇIRPTI
Konuşmaların ardından Başkan Aziz Kocaoğlu yarışmada birinci olan Bulgar karikatürist Ivalio Tsetkov’a ödülünü verdi. Yarışma ikincisi İranlı karikatürist Ali Mirae’ye ödülünü CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, üçüncü olan ancak ödül törenine katılamayan Kazak karikatürist Galym Boranbayev’in ödülünü ise karikatür sanatçısı Birol Çün’e Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır verdi. Ödül töreninin ardından yarışmacılar ve jüri üyeleri “dünyada barışın kalıcı olmasını” dileyerek, hep birlikte beyaz güvercin uçurdu. Başkan Kocaoğlu daha sonra yarışmaya katılan eserler arasından jüri üyelerinin belirlediği 70 karikatürden oluşan sergiyi gezdi. Gecenin sürprizi ise İranlı karikatürist Ali Mirae’den geldi. Mirae, ülkesinden getirdiği el dokuması örtüyü Başkan Aziz Kocaoğlu’na hediye etti.
72 ÜLKEDEN 670 KARİKATÜRİST KATILDI
“Barış ve Çocuk” konulu Uluslararası Karikatür Yarışması’na 72 ülkeden 670 karikatürist 1400’ün üzerinde eserle katıldı. Yarışmanın jürisi ise, Ukrayna’dan Vladimir Kazanevsky, Almanya’dan Valeriu Kurtu, Belçika’dan Luc Descheemaeker ile birlikte Türkiye’den Eray Özbek, Ömer Çam, Mustafa Yıldız, Sadık Pala, Dr. Pınar Meriç’ten oluştu.
 ileti: mustafa yıldız *2 Eylül 2014_ 12:35

Hiç yorum yok: